تابلو برق آسانسور

آسانسور به عنوان یک ساختار پیچیده دارای بخش های مختلفی می باشد. اما از تابلو برق آسانسور می توان به عنوان یکی از مهم ترین بخش های الکتریکی یاد کرد. محل قرارگیری این قطعه که به برد کنترل آسانسور نیز شهرت دارد, به طور معمول در موتورخانه ساختمان می باشد. از تابلو برق آسانسور به عنوان مرکز پردازشی آن یاد می شود دراین مطلب قصد داریم شما را با صفر تا صد تابلو برق آسانسور آشنا کنیم. اگر شما نیز قصد آشنایی با این ساختار مهم را دارید ما را تا انتها همراهی کنید.

تابلو برق آسانسور

تابلو برق آسانسور

اهمیت تابلو برق آسانسور

تابلو برق آسانسور، مرکز کنترل و قدرت این وسیله است که عملکرد صحیح آن برای ایمنی و کارکرد آسانسور ضروری است. این تابلو برق شامل تجهیزات الکتریکی مختلف است که با یکدیگر ارتباط دارند و دستورات حرکت آسانسور، حفاظت از آن در برابر خطاها و خطرات و تأمین انرژی پایدار را برعهده دارند.

مهم ترین کارکرد های تابلو فرمان آسانسور کدامند؟

در این قسمت قصد داریم شما عزیزان را با مهم ترین کاربرد های تابلو برق آسانسور آشنا کنیم. مهم ترین این کاربرد ها به شرح زیرند:

  • تنظیم میزان سرعت موتور آسانسور: به کمک این وسیله دور موتور آسانسور تنظیم می شود. این کاربرد آسانسور زمانی اهمیتش مشخص می شود که قصد داشته باشیم از شوک های ناگهانی ممانعت به عمل بیاوریم.
  • تنظیم جهت حرکت: می دانید که هر ساختمان ممکن است تعداد طبقات معینی تشکیل شده است و افراد بین این طبقات یا به سمت بالا و یا به سمت پایین در حال تردد ممکن است باشند. درچنین شرایطی نیاز است که به کمک این قطعه جهت حرکت آسانسور مشخص شود.
  • تحلیل و پردازش درخواست ها از کابین ها: دکمه های آسانسور فرمان های خود را به تابلو فرمان آسانسور ارسال می کنند و پردازش در آنجا صورت می گیرد.
  • تنظیم عملکرد سایر تجهیزات الکترونیکی: به کمک تابلو فرمان آسانسور سایر بخش های الکترونیکی عملکردشان تنظیم می شود. از مهم ترین این موارد می توان به درب کابین آسانسور, سوئیچها و ترمزها و … اشاره کرد.
  • سایر کارکرد ها: علاوه بر موارد فوق می توان از تابلو برق آسانسور برای اموری مانند حفاظت الکتریکی از وسایل دیگر و البته بررسی موقعیت کابین به صورت لحظه به لحظه و …

تابلو برق آسانسور و انواع آن

درباره برد کنترل آسانسور باید گفت که این محصول دارای انواع مختلفی می باشد. اما در این بخش قصد داریم به دو مورد رایج این محصولات خدمت شما اشاره کنیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

  • تابلو فرمان دو سرعته

نام تخصصی این تابلو برق SPD2 می باشد. حتما از نام این محصول نحوه عملکرد آن را تشخیص داده اید. این محصول با دو سرعت مختلف می تواند کار کند. بدلیل اینکه روی موتور این نوع تابلو برق دو نوع سیم پیچ تهیه شده است, به همین دلیل امکان این را دارند که با دو سرعت مختلف حرکت را میسر کنند. هنگامی که آسانسور از تابلو فرمان دو سرعته برخوردار باشد میتواند از حالت سکون با دور تندتری به حرکت دربیاید. ابتدا به کمک این تابلو برق ها آسانسور از حالت سکون به حرکت درمیاید. سپس با سرعتی معین بین طبقات به حرکت درمیاید و البته که هنگام رسیدن به طبقه موردنظر شما بدیهی است که دچار کاهش سرعت بشود.

البته که ورود شوک ناگهانی به مسافر آسانسور اصلا درست نیست. این مشکل از سوی تابلو فرمان دو سرعته بدلیل اینکه حرکات را با سرعت های مختلف ادامه می دهد ممکن است ایجاد شود. ذکر این نکته هم دارای اهمیت است که از نظر فنی هم این تابلو برق ها خالی از عیب نیستند. به طوری که جریان ورودی که به کمک این تابلو برق ها از موتور عبور می کند از جریان نامی چندین برابر بزرگتر هستند. با این اوصاف هم ممکن است مصرف برق و انرژی کمتر شود و هم طول عمر مفید موتور کمتر شود.

  • تابلو فرمان درایودار

این تابلو برق ها که به VVVF نیز شهرت دارند اخیرا بسیار رایج شده اند. به کمک این تابلو برق ها که از یک دستگاه درایو الکتریکی هستند موتور قابلیتی برای تغییر گشتاور و نیرو پیدا می کند. به کمک درایو الکتریکی این تابلو برق ها سطح ولتاژ و فرکانس تغییر می کند و شاهد عملکرد ناگهانی نخواهید بود. به طوری که دیگر شوک های ناگهانی مسافر را آزار نخواهند داد. در این تابلو برق ها خبری از تغییر سرعت از صفر به یک متر بر ثانیه و به دنبال آن به نیم متر بر ثانیه نیست. بلکه ابتدا حرکت با سرعت معینی شروع می شود و سپس با تغییر ولتاژ به سرعت نامی می رسد.

بهترین تابلو فرمان آسانسور

بیاید دو مدل تابلو فرمان آسانسور را با هم مقایسه کنیم. این امر سبب می شود تا هنگام خرید محصول با آگاهی کامل عمل کنید. نحوه تغییر سرعت در آسانسور های دو سرعته را دیدید. دیدید که سرعت در این تابلو های فرمان به یکباره از صفر به یک و سپس به نیم و صفر خواهد رسید. این شوک های ناگهانی طبیعی است که فرد سوار مسافر را آزار دهد. به علاوه اینکه بدلیل تغییر میزان جریان جریان ورودی و جریان نامی, احتمال تحمیل شدن استهلاک به دستگاه بسیار بیشتر است. اینجاست که تابلو برق های درایودار مزایای خود را به رخ می کشند و به طول کامل تابلو برق دو سرعته را کنار میزنند.

بهترین تابلو برق آسانسور را از تابلو تکنیک آینده بخواهید

اگر به دنبال معتبرترین مرکز خرید انواع تابلو برق هستید بدانید که بهترین گزینه رو به روی شماست. تابلو تکنیک آینده درخدمت شماست تا بهترین تابلو برق ها را دراختیار شما عزیزان قرار دهد. آن هم با مناسب ترین قیمت ها و بالاترین کیفیت محصول. به طوری که قیمت این محصولا نسبت به کیفیت بالای آن ها ناچیز می باشد. برای سفارش محصول با کارشناسان ما درارتباط باشید.

سخن آخر

آسانسور ها از اجزای مهم ساختمان های چند طبقه می باشند و کارکرد درست آن ها بسیار دارای اهمیت می باشد. بدلیل اینکه طیفی از عوارض و خطرات ساختمانی مربوط به آسانسور می باشند, به همین دلیل افراد هنگام سوار این وسیله شدن ممکن است استرس داشته باشند. به همین دلیل تعبیه و تنظیم این وسیله در ساختمان باید بانهایت دقت و تجربه انجام شود. در کارکرد درست این وسیله تابلو برق آسانسور نقش مهمی ایفا می کند. درباره دو مدل شناخته شده تابلو برق آسانسور توضیحات کاملی خدمت شما ارائه شد. تابلو تکنیک آینده درخدمت شماست تا بهترین تابلو برق ها را دراختیار شما قرار دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code