ملاحظات فنی تابلو برق


ملاحظات فنی تولید تابلو برق مطابق با نشریه 110 تاسیسات فشار ضعیف

1) دربهای ​تابلو برق باید با لولای گالوانیزه یا استیل بوده و دارای قفل باشدو قفل ها باید شبیه به هم انتخاب شده و یک کلید برای هر قفل موجود باشد و هر درب علاوه بر قفل دارای چفت نیز باشد.

 

2) درمواردی که تابلو برای استفاده در محیطهای با رطوبت و تغییر دمای زیاد در نظر گرفته شده باشد، باید اقدامات مناسبی با استفاده از تامین عبور هوا از داخل تابلو یا گرمکن برای جلوگیری از تعرق زیان آور در داخل تابلو ها به عمل آید.

 

3) لوازم داخل تابلو از قبیل کلید، کنتاکتور ، وسایل اندازه گیری ، فیوز ، رله ، واحد اعلام خطر و غیره باید به نحوی نصب شود که از نظر تعمیر و نگهداری و یا تعویض ، هریک از آن به سهولت در دسترس باشد.

 

4) وسایل اندازه گیری و چراغ های سیگنال و اعلام خطر ، در صورتی که روی قسمت متحرک یا قابل برداشت تابلو نصب شده باشد کلیه سیم کشی های مربوط باید با کابل یا سیم قابل انعطاف انجام شود.

 

5) فواصل دستگاههایی که قسمتی از تابلو را تشکیل می دهد باید با فواصل داده شده در مشخصات مربوط به آن مطابقت داشته باشد. برای هادی های برق دار و ترمینال ها ( مانند شینه ها ، اتصالات بین دستگاههاو…) فواصل هوایی و فواصل خزشی با فواصل مربوط به دستگاهی که بلافاصله به آن وصل می باشد ، باید مطابقت داشته باشد.

 

6) کلیدها ، وسایل اندازه گیری و غیره که در تابلو برق فشارضعیف نصب می شود باید دارای شماره راهنما بوده وشماره خطوط محلی که تغذیه می شود روی آن نوشته شود ، به علاوه اتصلات وسایل اندازه گیری و سیستمهای کنترل و خطوط خارجی باید در روی صفحه ترمینال علامت گذاری شده انجام گیرد.

 

7) کلیه سرسیم ها در ابتدا وانتهای داخل تابلو ها و همچنین کابلها باید به منظور راهنمایی در تعمیرات بعدی طبق نقشه مربوط شماره گذاری شود.

 

8) ترمینالهایی که در تابلو برای اتصال هادی های مسی یا آلومینیومی در نظر گرفته می شود ، باید توسط سازنده مشخص شود.این گونه ترمینال ها باید به گونه ای ساخته شده باشد که اتصال هادی ها به آن با استفاده از پیچ یا بست و مانند آن امکان پذیر بوده و فشار تماسی لازم و متناسب با جریان نامی و استقامت اتصال کوتاه دستگاه و مدار را تامین نماید.

 

9) شماتیک تقسیم بندی کلیدها در تابلو برق بر حسب حداقل قدرت قطع کلید و جدول حداقل قدرت قطع مجاز کلیدهای فرعی نسبت به حداقل قدرت قطع کلید اصلی می باشد.

 

10) حداکثر ابعاد تابلو برق اصلی توزیع فشار ضعیف ، نوع ایستاده قابل دسترسی از جلو و قابل دسترسی از پشت به قرارزیر است :

 

تابلو برق قابل دسترسی از جلو                                     تابلو برق قابل دسترسی از پشت

ارتفاع 220 سانتی متر                                                 ارتفاع 220 سانتی متر

عرض 90 سانتی متر                                                    عرض 90 سانتی متر

عمق 60 سانتی متر                                                     عمق 80 سانتی متر

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code