تابلو برق سه فاز

حفظ امنیت تجهیزات دربرابر جریانات برق و ممانعت از خرابی آن ها به این دلیل دارای اهمیت بسیاری می باشد. از جمله تجهیزات مهمی که در این باره ایفای نقش می کنند تابلو برق ها می باشند. این محصولات با مهار کردن انرژی الکتریسیته و فشار برق سبب می شوند که میزان برقی که به دستگاه وارد می شود مورد نظارت قرار گرفته و از این طریق از آسیب دیدن موتور جلوگیری شود. از بین انواع تابلو برق ها انواع یک فاز و نیز سه فاز دارای محبوبیت بسیاری نسبت به انواع مختلف هستند. در این مطلب قصد داریم درباره تابلو برق سه فاز توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه کنیم. با ما در مجموعه تابلو تکنیک آینده همراه باشید.

تابلو برق سه فاز چیست؟

تابلو برق سه فاز ساختاری است محافظ گونه که در دل خود تجهیزاتی مانند کمپرسور, شیر های برقی و یا …. دارا هستند. اگر قصد دارید این تابلو ها را بسازید باید نکات خاصی را رعایت کنید. بنابراین پیش از صحبت درباره انواع تابلو برق سه فاز اجازه بدهید درباره مهم ترین نکات ساخت تابلو برق سه فاز برای شما صحبت کنیم.

ساخت تابلو برق 3 فاز

درباره ساخت تابلو برق های سه فاز باید برخی نکات را مورد توجه قرار داد. مهم ترین این موارد که از سوی شما باید مورد توجه قرار گیرند به شرح زیرند:

 • تسلط به اساس کلی و استاندارد های مربوط به تابلو برق های سه فاز
 • آشنایی با تجهیزات الکترونیکی و نحوه کارکرد آن ها و انتخاب گزینه درست آن ها
 • تسلط به نحوه محاسبات مربوط به تجهیزات الکتریکی و تاسیسات
 • وقوف به مدار های مختلف که از انواع مهم این ها م یتوان به مدار کنترل, مدار فرمان و …

اجزای تابلو برق سه فاز

تابلو برق سه فاز محصولی است که حاصل گرد هم آمدن تجهیزات الکتریکی مختلف می باشد. مهم ترین این تجهیزات به شرح زیرند می باشند:

 • بی متال
 • رله
 • کلید
 • ابزارآلات اندازه کیری
 • ارتباطات
 • بدنه
 • و …

این قطعات در داخل تابلو برق سه فاز گرد هم آمده اند و هریک وظایف خود را دارا می باشند. در ادامه درباره ساخت تابلو برق سه فاز توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

ساخت تابلو برق سه فاز

چند موضوع کلی را درباره ساخت تابلو برق سه فاز باید بدانید. این موضوعات مهم همراه با توضیحات مربوطه در ادامه آورده شده اند:

 • آشنایی با استاندارد ها و ضوابط فنی: این امور شامل مطالعه کردن اسناد, بکارگرفتن نقشه ها آن هم با دقت زیاد, ارتباط و مشاوره با کارفرما و همچنین تطبیق نقشه ها مطابق با آنچه که کارفرما می گوید می باشد.
 • طراحی نقشه: برای این محصول می توان دو نقشه را درنظر گرفت. یکی از این انواع نقشه ایزومتریک و دیگری نقشه جانمایی می باشد. درباره توضیح این دو نوع نقشه باید گفت که نقشه های ایزومتریک همان نقشه هایی هستند که نشانگر مدار های قدرت و فرمان می باشند و نقشه های جانمایی نقشه اجرایی می باشد که در خود تجهیزات و قطعات الکتریکی را دارا می باشد.
 • تسلط به ساختار تابلو برق سه فاز: ساختار همه این تابلو برق ها متشکل از ورق های روغنی ضخیم می باشد. بدنه این ورق ها دو قسمت شاسی و بدنی را دارا می باشد که ساختن آن ها به کمک پیچ و مهره صورت می گیرد.
 • زدن رنگ به تابلو برق 3 فاز: خود این مرحله چند گام ریز را دارا می باشد. گام هایی چون چربی زدائی و نیز فسفاته کاری از مهم ترین این موارد می باشند.

تابلو برق سه فاز آسانسور

برق آسانسور می بایست از طریق کنتور تامین گردد. به همین دلیل باید کنتور هایی که در ساختمان های دارای آسانسور بکار گرفته می شوند کنتور هایی سه فاز باشند. تابلو برق سه فازی که برای آسانسور بکار گرفته می شود دارای سه فیوز می باشد که می تواند دربرابر اتصالات کوتاه واکنشی از خود نشان می دهد. به علاوه اینکه از نول, ارت و نیز پایانه های سه فاز نول و ارت هم بهره مند می باشد. این تابلو برق از دو کلید مینیاتوری و همچنین یک سه فاز غلطکی و البته سه چراغ بهره مند می باشد. درصورتی که این سه چراغ روشن باشند سیگنال وجود سه فاز اثبات می شود. قطع کردن کامل مدار سه فاز هم وظیفه سه فاز غلطکی می باشد. تامین قسمت های زیر برعهده تابلو برق سه فاز آسانسور می باشد:

 • برق مربوط به موتور و همچنین تابلوی کنترل
 • برق مربوط به پریز های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه

قیمت تابلو برق سه فاز

محصولات الکتریکی مختلف وابسته به امکانات و ویژگی هایی که دارند دارای قیمت های مختلفی می باشند. درباره تابلو برق سه فاز نیز این قاعده صادق می باشد. نوع تجهیزات بکار رفته در این تابلو ها و البته تعداد این تجهیزات دو مورد مهم در تعیین قیمت این محصولات می باشند. به این موارد جنس بدنه و متریالی که برای ساخت این بدنه بکار رفته اند را هم اضافه کنید. نباید از مواردی مانند هزینه نصب, طراحی و اجرای این تابلو ها هم به عنوان دیگر عوامل موثر چشم پوشی کنید. البته که قیمت خدمات مختلف و محصولات متنوع وابسته به تورم و تغییر میزان ارزش پول داخلی نسبت به دلار آمریکا تغییر می کند. به بیان بهتر نوسانات بازار روی قیمت هریک از خدمات و یا محصولات امروزی موثر می باشد.

سخن آخر

در این مطلب درباره تابلو برق سه فاز توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه کردیم. یکی از اصلی ترین کاربرد های این محصول در آسانسور و برق رسانی به اجزای مختلف آن می باشد که به این مورد به طور اختصاصی در این مطلب اشاره کردیم. درباره اجزای این تابلو برق ها توضیحات کاملی ارائه کردیم و دانستید که در ساختار این محصولات چه قطعاتی بکار رفته اند. همچنین دانستید که برای تولید این محصول باید چه اصولی را مورد توجه قرار داد. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره تابلو برق سه فاز و انواع مشخصه های آن اطلاعات کاملی را بدست آورده باشید. از اینکه ما را تا انتهای این مطلب همراهی کردید از شما ممنونیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code